Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.

2023 är det extra viktigt att försöka förutse hur olika omvärldsfaktorer skulle kunna påverka din verksamhet. Det råder stor osäkerhet i marknaden med faktorer som höga räntor, hög inflation, stora poster för elen och en svag krona. Med det som bakgrund är det lätt att räkna ut att framtiden är mycket oförutsägbar.
Oavsett om du är ägare, vd eller ekonomichef kan du använda budgeten som ett arbetsredskap och ett styrmedel i hela organisationen. Då blir budgeten ett viktigt verktyg för att göra medarbetarna medvetna om vart ni är på väg. Men för att lyckas med det måste medarbetarna involveras i både budgetarbetet och i den löpande uppföljningen. Ett arbete som tar tid – och måste få ta tid.
1. Börja med att identifiera sådant du vet ska hända. Lägg sedan till det du vill ska hända.
2. Involvera medarbetarna i budgetarbetet för att skapa kännedom om bolagets mål och riktning
3. Använd ett bra och lättanvänt verktyg för budget och uppföljning. Smarta och automatiserade processer sparar både tid och resurser.
Under arbetet med budgeten är det ett bra tillfälle att börja styra företaget mot att mäta och följa upp fler nyckeltal än enbart de klassiskt finansiella. Konsumenters inflytande blir mer och mer utslagsgivande, och klimatprestationerna som krävs av samhället blir allt större. De icke-finansiella prestationerna blir följaktligen värdefulla att följa, förstå och agera på. Vilka är ditt företags framgångsfaktorer och hur ska ni säkra och följa upp att de tar företaget mot rätt mål? Fundera, gör en plan och lägg sedan till dessa i budgeten.
Vill du lära dig mer?Titta på webbinariet om hur du skapar en enkel med kraftfull budget, vikten att arbeta med scenarios, löpande uppföljning med prognos samt hur du kopplar budgeten mot målsättningen. Se webbinariet: Fakta eller magkänsla? Navigera rätt mot framtiden |
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.
Med vårt nyhetsbrev Target får du varje månad aktuella nyheter likt denna, tips från våra experter och information om kommande evenemang. Vi vill bidra till att ditt företag växer och utvecklas.