Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.

Ekonomi- och analysfunktionen har rört sig långt bortom siffror och rapportpaket. Controllers och CFO:er förväntas i dag driva verksamhetsutveckling, stötta ledningsgrupper och omsätta ny teknik och stora datamängder i praktiken. Samtidigt är många ensamma i sina roller. David Wahlund, Director och CFO-coach på Grant Thornton, menar att det skapar ett behov av kvalificerad rådgivning som går djupare än traditionell ekonomisupport.
– Många CFO:er bär ett stort ansvar utan ett naturligt forum att bolla svåra avvägningar i, säger han.
Det som revisions- och rådgivningsföretaget Grant Thornton ser hos sina kunder är att klassisk redovisning och uppföljning inte längre räcker för att möta dagens krav. Tobias Ahlstrand, Partner och CFO-coach, förklarar att det därför behövs ett sammanhållet grepp där löpande ekonomi kopplas till analys, affärsstöd och strategiska frågor som styrmodeller, KPI:er, budgetprocesser, datahantering, BI, AI-anpassning och förändringsledning.
– Många CFO:er behöver en tydlig controllerkompetens i sin analysvardag. Det handlar inte bara om kontroll, utan om styrning – att kunna tolka, visualisera och förmedla information på ett sätt som faktiskt vägleder verksamheten. Med tillgång till allt mer data ställs högre krav på både CFO:er och controllers att lyfta blicken och arbeta mer framåtriktat, säger han och betonar att Grant Thorntons styrka är att de kombinerar redovisningens närhet till verksamheten med erfaren CFO-coachning.
– Coachningen utgår från kundens verklighet; i stället för generella modeller handlar det om konkreta situationer, aktuella beslut och verkliga utmaningar. Erfarenheter från kunder visar att det ofta leder till tydligare prioriteringar, starkare mandat i ledningsgruppen och ökat strategiskt självförtroende. Vi ser att kunderna blir tryggare i sitt ledarskap och tydligare i sin roll gentemot vd och styrelse.
Till skillnad från punktinsatser bygger CFO-coachningen på kontinuitet. David Wahlund betonar att relationen växer över tid och anpassas när verksamheten förändras, något som gör stödet relevant även när omvärlden skiftar snabbt.
– Det handlar inte om att tala om vad kunden ska göra, utan om att utveckla deras eget beslutsfattande. När ekonomichefer får rätt bollplank kan de gå från att förvalta siffror till att på riktigt forma företagets framtid – i praktiken ett steg mot det som allt oftare beskrivs som rollen som Chief Value Officer (CVO), avslutar han.
Redan idag är CFO-rollen en ansvarstung, ensam och ofta komplex roll. Därför erbjuder Grant Thornton en unik CFO-coachning, anpassad utifrån dig och ditt företag.
Grant Thornton erbjuder ett nätverk där du kan inhämta kunskap, utbyta erfarenheter och knyta nya kontakter. CFO Today vänder sig till dig som har ett övergripande ekonomiansvar samt är involverad i den strategiska styrningen och ledningen av företaget.
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.
Med vårt nyhetsbrev Target får du varje månad aktuella nyheter likt denna, tips från våra experter och information om kommande evenemang. Vi vill bidra till att ditt företag växer och utvecklas.