EU-kommissionen har föreslagit ändringar i GDPR och andra EU-förordningar för att förenkla administrativa krav, särskilt för små mid-cap-företag (SMC) som vuxit ur SME-kategorin. Förändringarna i GDPR är dock begränsade.
I dagens digitala värld är cyberangrepp en ständigt närvarande risk för företag. Det är inte längre en fråga om ditt företag kommer att utsättas för ett angrepp, utan när. Johan Sarasalo, Head of BRS Corporate på Grant Thornton, berättar hur du kan skydda dig mot angrepp.
Ideella verksamheter, precis som många andra organisationer, står inför utmaningen att säkra sina digitala tillgångar från cyberattacker. Här får du som är ekonomichef eller verksamhetsledare en överblick över cyber security och guidning kring hur du kan skydda din verksamhet.
Det ökande antalet cyberangrepp kan orsaka stor skada på din verksamhet. Cyberangrepp sker genom olika metoder och drabbar i princip alla branscher. Det är inte lätt att skydda sig, men det går. Här berättar Johan Sarasalo, Head of BRS Corporate på Grant Thornton om de senaste trenderna och vad du kan göra för att bli mer motståndskraftig.