Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.

När revisionsteamet reviderar företagets bokslut bedömer de om det finns väsentliga osäkerhetsfaktor som kan leda till betydande tvivel om företagets förmåga att fortsätta verksamheten de närmaste 12 månaderna, så kallad ”fortsatt drift”.
Med den ekonomiska osäkerhet och de snabba förändringarna i omvärlden är det svårare än någonsin, men också viktigare än någonsin, att ha regelbunden uppföljning av företagets verksamhet och vilka faktorer som påverkar. Styrelsen ska kunna visa intressenterna och revisorn att det finns förutsättningar för fortsatt drift och att det inte föreligger nedskrivningsbehov av företagets tillgångar.
I osäkra tider blir det både svårare att få lån från banken och från externa finansiärer. Leverantörer kan gå i konkurs och kundunderlaget kan minska. Då är det viktigt att hålla regelbunden koll på kassaflödet. Du måste också vara lyhörd för oväntade händelser och uppdatera prognoser när förutsättningarna förändras, samt överväga konsekvenserna av olika scenarier och hur de påverkar ditt företag. Vad händer till exempel om en viktig kund eller leverantör går i konkurs?
Så får styrelsen koll på företagets ekonomi och undviker överraskningar
|
Behöver du rådgivning inför kommande revision? Kontakta gärna någon av våra revisorer för att diskutera hur vi kan hjälpa dig och ditt företag.
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.
Med vårt nyhetsbrev Target får du varje månad aktuella nyheter likt denna, tips från våra experter och information om kommande evenemang. Vi vill bidra till att ditt företag växer och utvecklas.