Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Med: Martin Jacobsson
26 nov. 20203 min lästid

Skatteverket anser att momsen kan dras av på inköp och installation av solcellsanläggning utanpå en bostadsbyggnad när anläggningen används för momspliktiga leveranser av el. Momsavdrag kan ske när producerad el av solcellsanläggningen används för bland annat följande.
Momsavdrag kan däremot inte ske till den del producerad el används för driften av själva bostadsbyggnaden eller när elen ingår i den momsfria hyran/bostadsrättsavgiften för bostaden.
När solcellanläggningen används för både momspliktig försäljning och momsfri verksamhet ska en fördelning av momsavdraget på inköpen göras på årsbasis, utifrån vad den producerade elen av anläggningen ska användas till.
Motsvarande momsavdrag kan ske på utgifter för reparation, drift och underhåll av solcellsanläggningen.
Efter Högsta förvaltningsdomstolens dom i oktober 2019 (HFD 2019 ref 50) har nu även Skatteverket bekräftat att momsavdrag kan ske till mycket större del när solcellsanläggningar utanpå bostadshus används för momspliktig försäljning av el. Avdragsförbudet för stadigvarande bostad är inte tillämpligt trots att producerad el även används för bostadshuset.
Utgifterna sjunker för planerade investeringar i solceller när en större del av momsen kan dras av. För genomförda investeringar i solcellsanläggningar under de senaste sex åren kan det vara möjligt att nu göra större momsavdrag genom omprövning av lämnade momsdeklarationer.
Skatteverket anger att solcellsanläggningen ska vara monterad utanpå bostadsbyggnaden eller på ett fristående fundament.
Vad som gäller för solceller integrerade i själva taket framgår inte av Skatteverkets ställningstagande och är oklart. Risk kan finnas för att Skatteverket inte medger momsavdrag för sådana solceller på bostadshus enligt avdragsförbud för stadigvarande bostad. Enligt vår uppfattning skulle en sådan tillämpning av avdragsförbudet vara mycket tveksam.
Skatteverkets ställningstaganden.
- Avdragsrätt vid inköp och installation m.m. av en solcellsanläggning för mikroproduktion av el; mervärdesskatt den 9 november 2020 dnr 8-112176.
- Beskattningskonsekvenser för den som har en solcellsanläggning på sin jordbruksfastighet den 10 november 2020 dnr 8-112186.
- Beskattningskonsekvenser för den som har en solcellsanläggning på sin villa eller fritidshus som är privatbostad den 10 november 2020 dnr 8-112202.
Läs även artiklarna vi skrivit gällande momsplikt och momsavdrag vid individuell mätning och debitering av el och vatten till bostadshyresgäster eller bostadsrättsinnehavare:
Hyresvärd ska ta ut moms på el och vatten som debiteras separat
Momsavdrag för investeringar i el- och vattenanläggning i bostadshus
Kunskap är nyckeln till framgång
Få relevanta nyheter, inspirerande artiklar, tips & råd samt värdefulla webbinarier som bidrar till att ditt företag kan växa och utvecklas. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.