Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.

En fastighet kan taxeras vid allmän fastighetstaxering, förenklad fastighetstaxering och särskild fastighetstaxering. Vilket år allmän fastighetstaxering inträffar beror på vilken slags fastighet det rör sig om. Hyreshusenheter, industrienheter och specialenheter taxerades exempelvis 2019 vid allmän fastighetstaxering och därefter vart sjätte år. Förenklad fastighetstaxering infaller tre år efter att en allmän fastighetstaxering för vissa fastigheter, exempelvis hyreshusenheter, småhusenheter och lantbruksenheter. Under hösten 2021 ska alltså fastighetsdeklarationerna för den förenklade fastighetstaxeringen 2022 lämnas in för hyreshus om inte anstånd med inlämnandet har beviljats. Snart är det alltså dags att börja planera för detta!
Ovanstående innebär att vissa fastigheter, till exempel, hyreshusenheter får nytt taxeringsvärde vart tredje år, medan andra fastigheter, till exempel industrienheter endast får nytt taxeringsvärde vart sjätte år.
Däremellan kan en fastighet få ett nytt taxeringsvärde genom en särskild fastighetstaxering. Särskild fastighetstaxering genomförs varje år där fastigheten inte taxeras genom allmän eller förenklad fastighetstaxering. År 2021 är det dags för samtliga fastigheter (förutom småhus som år 2021 är föremål för allmän fastighetstaxering) att genomgå särskild fastighetstaxering.
Det är dock endast i de fall det skett en förändring av fastigheten sedan ingången av det taxeringsår då allmän eller förenklad fastighetstaxering senast gjordes som ett nytt taxeringsvärde ska åsättas vid särskild fastighetstaxering. Om en ny taxering inte ska ske fastställs föregående års taxeringsvärde oförändrat.
En ändring av taxeringsvärdet vid särskild fastighetstaxering förutsätter även att förändringen går att hänföra till någon av de nytaxeringsgrunder som anges i fastighetstaxeringslagen. Några exempel på vanliga nytaxeringsgrunder är:
Notera att fastighetstaxeringen grundar sig på fastighetens användning och beskaffenhet vid ingången av varje år. För den särskilda fastighetstaxeringen i år gäller alltså förhållandena per den 1 januari 2021.
Skatteverket skickar ut deklarationsblanketterna i slutet av januari (digitalt) och under februari (via post) i de fall då Skatteverket fått en indikation på att din fastighet har förändrats under året. Det kan vara ett beviljat bygglov eller att en fastighetsbildningsåtgärd registrerats. Som fastighetsägare har du alltid rätt att yrka en ändring av taxeringsvärdet vid särskild fastighetstaxering om du anser att det föreligger en grund för nytaxering, även om du inte erhållit någon blankett från Skatteverket.
Senast den 8 mars 2021 ska deklarationen vara Skatteverket tillhanda. Beslut om det nya taxeringsvärdet lämnas från mitten av juni. Notera att det nya taxeringsvärdet gäller redan från och med den 1 januari 2021.
Tänk på att ett korrekt taxeringsvärde inte bara påverkar uttaget av fastighetsskatt/-avgift, utan även en rad andra faktorer, exempelvis:
Vill du veta mer eller har andra frågor om fastighetstaxering? Kontakta Sora Schnürer.
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.
Med vårt nyhetsbrev Target får du varje månad aktuella nyheter likt denna, tips från våra experter och information om kommande evenemang. Vi vill bidra till att ditt företag växer och utvecklas.