Skattenyhet

Muntliga uppgifter till Skatteverket kan ge skattetillägg – lagändring april 2026

Med:
insight featured image
Från och med 1 april 2026 kan även muntliga uppgifter som lämnas till Skatteverket ligga till grund för skattetillägg om de bedöms vara oriktiga. Tidigare har skattetillägg i praktiken förutsatt att den oriktiga uppgiften lämnats skriftligen. Våra skatterådgivare guidar i vad ändringen innebär i praktiken.
Innehåll

Våren 2026 bjuder på en rad nya regler och lagändringar som påverkar företag, så som tillfälligt sänkt matmoms och sänkt arbetsgivaravgift för unga. Mindre uppmärksamhet har däremot riktats mot lagändringen som gör att muntliga uppgifter som lämnas till Skatteverket nu kan leda till skattetillägg, trots att den kan få stor betydelse i samband med revisioner, granskningar och annan löpande dialog med Skatteverket.

Grant Thorntons skatterådgivare Mikael Knutsson och Rebecca Mörk har följt arbetet med lagändringen från förslag till verklighet, och lyfte redan 2024 i en debattartikel de risker som ändringen innebär.  

Mikael Knutsson, Auktoriserad skatterådgivare och partner
Risken är att företag blir mer återhållsamma i kontakten med Skatteverket, både i utredningar och när frågor uppstår. Det kan i stället leda till fler fel, när samverkan egentligen borde stärkas, inte försvagas.

Lagändring för att komma åt kriminella

Den 1 april 2026 togs undantaget bort som tidigare inneburit att muntliga uppgifter inte kunnat ligga till grund för skattetillägg vid oriktig uppgift. Efter lagändringen kommer nu även uppgifter som lämnats muntligen, exempelvis vid telefonsamtal eller möten med Skatteverket, att kunna utgöra grund för skattetillägg på samma sätt som skriftliga uppgifter.

Syftet med ändringen är att ge Skatteverket bättre verktyg för att utreda och motverka allvarliga skatteupplägg, framför allt momsbedrägerier kopplade till så kallad karusellhandel och liknande förfaranden.

Kan ge konsekvenser för seriösa företag

Ändringen av synen på muntliga uppgifter till Skatteverket gäller dock generellt och omfattar i princip alla skatter samt arbetsgivaravgifter.

Rebecca Mörk ser flera skäl till att se över hur företags dialog med Skatteverket sker framåt. Hon menar att det är viktigt att svara på frågor från Skatteverket och samarbetar vid skatterevisioner och granskningar, men de svar som ges behöver vara korrekta och i många fall bör svaret stämmas av med en skatterådgivare innan de lämnas. Därför är det oftast inte lämpligt att svara på frågor muntligen.

Rebecca Mörk, Skatterådgivare
Vid exempelvis telefonkontakt eller vid ett möte med Skatteverket är det lätt hänt att någonting sägs utan tillräcklig fullständighet eller faktakontroll, som kan bli fel då det ryckts ur ett sammanhang. Även om man tycker att man har gjort rätt men sagt fel så kan det få konsekvenser.

Det finns risk att en muntlig oriktig uppgift lämnas på grund av missförstånd av regler, skatterättslig terminologi eller förutsättningar utan att avsikten varit att vilseleda Skatteverket.

Lagändringen träder i kraft den 1 april 2026. Muntliga uppgifter som lämnats innan detta datum kan inte ligga till grund för skattetillägg.

Rådgivarnas checklista vid frågor från Skatteverket

Mot bakgrund av lagändringen finns det skäl att se över hur företag hanterar frågor från Skatteverket i praktiken. För att minska risken för missförstånd i kontakten med Skatteverket under en granskning är det en god idé att hålla sig till skriftlig kommunikation.

Checklista

  1. Svara alltid skriftligen på frågor från Skatteverket.
  2. Låt en behörig företrädare stå som avsändare
  3. Begär att få ta del av Skatteverkets tjänsteanteckningar från möten och telefonsamtal.
  4. Gå igenom anteckningarna och säkerställ att de är korrekta.
  5. Överväg att ta hjälp av auktoriserade skatterådgivare 

Ta hjälp av skatterådgivare

Behöver ni hjälp men att formulera ett svar till Skatteverket är ni välkommen att vända dig till oss på Grant Thornton. Våra auktoriserade skatterådgivare har gedigen erfarenhet av kommunikation med Skatteverket.

Tjänster
Vi kan hjälpa er med skatt
Jag vill veta mer
Vi kan hjälpa er med skatt
Webbinarium
Momsnyheter 2026 – ny praxis, fallgropar och möjligheter
Till webbinariet
Momsnyheter 2026 – ny praxis, fallgropar och möjligheter