Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.

I Sverige finns det en stor ideell sektor med alla typer av aktörer, från små idrottsföreningar till stora centrala organisationer med dotterbolag och andra juridiska personer inom den egna sfären. Många av dessa omfattas av speciella regler till exempel när det gäller inkomstskatt och moms.
Grant Thornton har en lång och gedigen erfarenhet av hjälp och rådgivning till den ideella sektorn, och det är kunskaper som vi gärna delar med oss av. I slutet av mars genomförde vi därför ett webbinarium där vi tar upp våra senaste erfarenheter när det gäller skatte- och momsfrågor.
En aktuell fråga som tas upp är domen från 9 februari där Högsta förvaltningsdomstolen slår fast att det inte ska vara inkomstskatt och moms på de IT-tjänster och administrativa tjänster inom juridik och fastigheter som tillhandahållits av Svenska kyrkan nationellt till kyrkans församlingar, kyrkliga samfälligheter och stift.
– Det har väckt förhoppningar hos många andra organisationer inom ideell sektor att samma sak ska gälla även för dem, men den slutsatsen kan man inte dra, säger Sofia Bülow som är skatterådgivare på Grant Thornton.
En annan fråga som avhandlas är om det är möjligt att ge aktier i gåva till en stiftelse utan att det utlöser någon beskattning.
– Här gäller det att genomföra gåvan på rätt sätt, annars riskerar den som äger aktiebolaget att beskattas på samma sätt som om man tagit motsvarande belopp i utdelning, säger Sofia Bülow.
Dessutom diskuteras frågan om sponsoravtal – vilka delar som normalt ingår i ett avtal, om dessa ska beskattas var för sig och vad som händer med momsen.
– Det är viktigt att man klargör vad som ingår i sponsringen och vad den som köper ett sponsorpaket får för pengarna, det kan handla om biljetter, mat och dryck, event och konferenser, säger Lena Westfahl, momsexpert på Grant Thornton.
Titta på webbinariet on demand här:
Ideell sektor: Aktuella skatte- och momsfrågor
Ta del av hela vårens webbinarieutbud!
Kunskap är nyckeln till framgång
Få relevanta nyheter, inspirerande artiklar, tips & råd samt värdefulla webbinarier som bidrar till att ditt företag kan växa och utvecklas.
Prenumerera på våra nyhetsbrev
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.