Branschnyhet

Ideell sektor: Tips och nyheter inför bokslutet – insikter från vårt webbinarium

Elisabeth Raun
Med:
Person som sitter vid en dator och arbetar med bokslut eller ekonomisk dokumentation.
Sammanfattning från vårt webbinarium

I webbinariet går revisorerna Elisabeth Raun och Marlene Blüme Garcia igenom hela bokslutsprocessen – från planering till fastställande av årsredovisning. De beskriver hur organisationer inom ideell sektor kan arbeta strukturerat med avstämningar, dokumentation och analys för att skapa korrekta och transparenta finansiella rapporter. De ger praktiska råd och konkreta exempel som hjälper dig undvika vanliga fallgropar – och skapa en årsredovisning som håller hela vägen.

Du får en genomgång av de senaste ändringarna i årsredovisningslagen och hur de slår i både K2- och K3‑regelverken vid upprättande av årsredovisning för 2025. Särskilt fokus läggs på uppställningen av eget kapital, användningen av ändamålsbestämda medel och nya krav på datering och underskrifter.

Webbinariet innehåller även tips på branschanpassade riktlinjer och exempel från Giva Sverige, Svenska kyrkan och Riksidrottsförbundet samt råd om hur man bör förbereda sig för kommande förändringar – bland annat eventuella krav på övergång från K2 till K3 från och med 1 januari 2026.

När verksamhetsåret ska sammanfattas i bokslut och årsredovisning ställs ideella organisationer inför en rad specifika krav och regler. Samtidigt har både årsredovisningslagen och K2/K3‑regelverken uppdaterats, vilket innebär förändringar som påverkar hur ni ska redovisa eget kapital, datera årsredovisningen och strukturera förvaltningsberättelsen.
Innehåll
Webbinarium
Ideell sektor: Tips och nyheter inför bokslutet
Till webbinariet
Ideell sektor: Tips och nyheter inför bokslutet

Varför ämnet är aktuellt just nu

Flera regelverksförändringar trädde nyligen i kraft och påverkar alla organisationer som tillämpar K2 eller K3. Bland annat förändras uppställningen av eget kapital, krav på ytterligare datering och en ny rubrik för hållbarhet har införts för K2. Samtidigt närmar sig bokslutsperioden, vilket ställer höga krav på planering, kvalitetssäkring och dokumentation – särskilt för ideella organisationer som ofta hanterar gåvor, bidrag och ändamålsbestämda medel.

Key takeaways

1. Planera bokslutet i god tid

En tydlig och gemensam tidsplan är avgörande. Börja redan under hösten med att lista uppgifter, deadlines och ansvariga personer. En välförankrad plan gör processen både effektivare och mindre sårbar.

 – En bra tidsplan där alla vet vad de ska göra och när är ofta avgörande för att komma i mål, säger Elisabeth Raun, auktoriserad revisor på Grant Thornton.

2. Alla konton måste vara avstämda

Säkerställ tydliga underlag för till exempel värdepapper, bidrag, medlemsintäkter och leverantörsskulder. Dokumentation är central – både för er själva och för revisorns granskning.

– Alla konton måste stämmas av på balansdagen och balanskonton behöver sammanställas i bokslutsbilagor, med tydliga underlag, säger Elisabeth Raun.

3. Ny uppställning för eget kapital enligt K2

Ändamålsbestämda medel får nu redovisas på egen rad, men endast inom eget kapital. Förändringen av eget kapital visas inte längre i balansräkningen utan ska presenteras i förvaltningsberättelsen eller i en egen räkning.

– Ändringen av uppställning i eget kapital påverkar alla ideella föreningar och stiftelser som tillämpar K2, säger Marlene Blüme Garcia, revisor på Grant Thornton.

4. Tydligare krav på datering och underskrifter

Årsredovisningen ska visa både datumet då den färdigställdes och datum för varje styrelseledamots underskrift. Detta gäller oavsett om signering görs med penna eller digitalt.

– Det ska framgå när årsredovisningen fastställdes och när respektive ledamot skrev under, säger Marlene Blüme Garcia.

5. Ny frivillig hållbarhetsrubrik för K2

En ny rubrik – Hållbarhet – har införts i förvaltningsberättelsen. Den är frivillig, men ger möjlighet att redovisa miljö- och personalarbete som ofta är viktigt för ideella organisationer.

– Rubriken är frivillig, men kan stärka helhetsbilden av verksamhetens ansvar och arbete, säger Marlene Blüme Garcia.

6. Årsredovisningen är styrelsens dokument

Styrelsen behöver tid för genomgång, frågor och eventuella justeringar. Revisorns deltagande på styrelsemötet när årsredovisningen behandlas rekommenderas.

– Styrelsen måste känna sig trygg i innehållet – det är deras dokument, säger Elisabeth Raun.

7. Förbered er på kommande förändringar

Organisationer som äger fastigheter kan från och med 2026 behöva gå över till K3. Det innebär bland annat behov av komponentindelning – något som ofta kräver god framförhållning.

– Börja redan nu om ni vet att ni måste övergå till K3. Det tar tid att göra rätt, avslutar Marlene Blüme Garcia. 

Tjänster
Vi kan hjälpa er med: K2 och K3
Jag vill veta mer
Vi kan hjälpa er med: K2 och K3

Se webbinariet on‑demand

Vill du ta del av alla exempel och fördjupningar? Se hela webbinariet när det passar dig.

Webbinarium
Ideell sektor: Tips och nyheter inför bokslutet
Till webbinariet
Ideell sektor: Tips och nyheter inför bokslutet

Kontakta våra experter

Våra specialister inom ideell sektor hjälper organisationer att navigera i komplexa regelverk, stärka intern kontroll och skapa hållbara ekonomiska processer. Har du frågor om bokslut, årsredovisning eller hur de senaste regelverksförändringarna påverkar just er organisation? Vi ger rådgivning och praktiska lösningar anpassade efter era behov.

Branschspecifik rådgivning
Vi kan hjälpa er med: Ideell sektor
Jag vill veta mer
Vi kan hjälpa er med: Ideell sektor
Tjänster
Vi kan hjälpa er med: Redovisning och rapportering
Jag vill veta mer
Vi kan hjälpa er med: Redovisning och rapportering