Varför ämnet är aktuellt just nu
Flera regelverksförändringar trädde nyligen i kraft och påverkar alla organisationer som tillämpar K2 eller K3. Bland annat förändras uppställningen av eget kapital, krav på ytterligare datering och en ny rubrik för hållbarhet har införts för K2. Samtidigt närmar sig bokslutsperioden, vilket ställer höga krav på planering, kvalitetssäkring och dokumentation – särskilt för ideella organisationer som ofta hanterar gåvor, bidrag och ändamålsbestämda medel.
Key takeaways
1. Planera bokslutet i god tid
En tydlig och gemensam tidsplan är avgörande. Börja redan under hösten med att lista uppgifter, deadlines och ansvariga personer. En välförankrad plan gör processen både effektivare och mindre sårbar.
– En bra tidsplan där alla vet vad de ska göra och när är ofta avgörande för att komma i mål, säger Elisabeth Raun, auktoriserad revisor på Grant Thornton.
2. Alla konton måste vara avstämda
Säkerställ tydliga underlag för till exempel värdepapper, bidrag, medlemsintäkter och leverantörsskulder. Dokumentation är central – både för er själva och för revisorns granskning.
– Alla konton måste stämmas av på balansdagen och balanskonton behöver sammanställas i bokslutsbilagor, med tydliga underlag, säger Elisabeth Raun.
3. Ny uppställning för eget kapital enligt K2
Ändamålsbestämda medel får nu redovisas på egen rad, men endast inom eget kapital. Förändringen av eget kapital visas inte längre i balansräkningen utan ska presenteras i förvaltningsberättelsen eller i en egen räkning.
– Ändringen av uppställning i eget kapital påverkar alla ideella föreningar och stiftelser som tillämpar K2, säger Marlene Blüme Garcia, revisor på Grant Thornton.
4. Tydligare krav på datering och underskrifter
Årsredovisningen ska visa både datumet då den färdigställdes och datum för varje styrelseledamots underskrift. Detta gäller oavsett om signering görs med penna eller digitalt.
– Det ska framgå när årsredovisningen fastställdes och när respektive ledamot skrev under, säger Marlene Blüme Garcia.
5. Ny frivillig hållbarhetsrubrik för K2
En ny rubrik – Hållbarhet – har införts i förvaltningsberättelsen. Den är frivillig, men ger möjlighet att redovisa miljö- och personalarbete som ofta är viktigt för ideella organisationer.
– Rubriken är frivillig, men kan stärka helhetsbilden av verksamhetens ansvar och arbete, säger Marlene Blüme Garcia.
6. Årsredovisningen är styrelsens dokument
Styrelsen behöver tid för genomgång, frågor och eventuella justeringar. Revisorns deltagande på styrelsemötet när årsredovisningen behandlas rekommenderas.
– Styrelsen måste känna sig trygg i innehållet – det är deras dokument, säger Elisabeth Raun.
7. Förbered er på kommande förändringar
Organisationer som äger fastigheter kan från och med 2026 behöva gå över till K3. Det innebär bland annat behov av komponentindelning – något som ofta kräver god framförhållning.
– Börja redan nu om ni vet att ni måste övergå till K3. Det tar tid att göra rätt, avslutar Marlene Blüme Garcia.
Tjänster
Vi kan hjälpa er med: K2 och K3
Se webbinariet on‑demand
Vill du ta del av alla exempel och fördjupningar? Se hela webbinariet när det passar dig.
Webbinarium
Ideell sektor: Tips och nyheter inför bokslutet
Kontakta våra experter
Våra specialister inom ideell sektor hjälper organisationer att navigera i komplexa regelverk, stärka intern kontroll och skapa hållbara ekonomiska processer. Har du frågor om bokslut, årsredovisning eller hur de senaste regelverksförändringarna påverkar just er organisation? Vi ger rådgivning och praktiska lösningar anpassade efter era behov.
Branschspecifik rådgivning
Vi kan hjälpa er med: Ideell sektor
Tjänster
Vi kan hjälpa er med: Redovisning och rapportering