Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.

– 2019 infördes nya regler för juridiska personer som innebär att avdragsrätten för ränta kan begränsas. Dels finns det riktade regler som innebär att avdrag inte medges alls, dels finns det generella regler som innebär att avdragsrätten begränsas till högst 30 procent av ett så kallat skattemässigt EBITDA-underlag. Det finns även en förenklingsregel som innebär att samtliga bolag inom en intressegemenskap får göra avdrag för negativt räntenetto om högst 5 mkr tillsammans, säger Charlotte Rosvall Hillerström, auktoriserad skatterådgivare och branschansvarig för Real Estate and Construction på Grant Thornton.
– I princip alla svenska juridiska personer kan påverkas av reglerna så alla bör känna till dem.
– Deklarationen måste bli rätt! Ett felaktigt ränteavdrag kan medföra en ökad skattebelastning och skattetillägg. Det kan röra sig om stora belopp.
– Bakgrunden är att Högsta förvaltningsdomstolen, HFD, i en dom gällande den tidigare undantagsregeln i 2013 års riktade ränteavdragsbegränsningsregler ansåg att regeln stred mot etableringsfriheten i EUF-fördraget, säger Charlotte Rosvall Hillerström.
I en dom den 13 december 2021 (mål nr 659-21, överklagat förhandsbesked) ansåg HFD att undantagsregeln även i 2019 års riktade ränteavdragsbegränsningsregler innebär en inskränkning av etableringsfriheten som inte kan motiveras om den tillämpas på räntebetalningar till bolag i andra medlemsstater i situationer då de inblandade bolagen skulle ha omfattats av bestämmelserna om koncernbidrag om båda bolagen hade varit svenska.
Skatteverket har i en tidigare rättsfallskommentar kommenterat bedömningen av 2013 års regler. Nu har även 2019 års regler kommenterats av Skatteverket. Verket anser att den tidigare kommentaren är relevant även för nu gällande lagstiftning.
Skatteverket anser att det i normalfallet är i strid med etableringsfriheten att neka ett svenskt låntagande företag avdrag för ränteutgifter enligt undantagsregeln när följande förutsättningar är uppfyllda:
Skatteverket anser dock att en bedömning måste göras av de faktiska omständigheterna i varje enskilt fall.
– Om man som företag inte fått avdrag tidigare eller inte yrkat avdrag finns möjlighet att begära omprövning av tidigare deklarationer. Räkenskapsår 2016 och framåt är möjliga att ompröva.
– Ränteavdragsbegränsningsreglerna, både de gamla och de nuvarande, är komplexa och det är svårt att som företagare vara uppdaterat på reglerna.
– Se över hanteringen av ränteutgifter och ta hjälp om du är osäker.
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.
Med vårt nyhetsbrev Target får du varje månad aktuella nyheter likt denna, tips från våra experter och information om kommande evenemang. Vi vill bidra till att ditt företag växer och utvecklas.