Grant Thornton i Almedalen 2026
AlmedalenVi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
14 okt. 20202 min lästid

Det finns ett stort intresse av att ha bra kontroll på interna rutiner, vilket bland annat understryks av att åtta av tio medelstora bolag skulle välja att ha en revisor även om det inte vore lagkrav. Detta enligt en undersökning Grant Thornton gjort med 1700 beslutsfattare. Anledningen var främst för att säkra interna rutiner och processer.
– Det sker en snabb utveckling ute hos våra kunder där även små och medelstora företag i allt större utsträckning digitaliserar sina processer. Man uppgraderar sina affärssystem och köper in nya integrerade lösningar som ofta är molnbaserade, och det blir allt mindre hantering av fysiska papper, säger Lars-Åke Andreasson som är auktoriserad revisor och partner hos Grant Thornton.
Detta innebär att rutinerna för intern kontroll är viktiga och att behovet av att granska IT-systemen aldrig varit större än nu.
– Vi hjälper fler och fler bolag att sätta upp en tillförlitlig process för internkontroll. Förutom ekonomin innefattar det även mål, risker, arbetsrutiner och kontroll för hur detta följs, säger Lars-Åke Andreasson.
Han trycker också på att fler bolag, speciellt de lite större, bör utföra så kallade ITGC - IT General Controls, en granskning i form av systemmässiga kontroller som skapar stort värde genom att säkerställa hela flödet istället för att ta ut stickprov.
Få de senaste nyheterna paketerade i ett mejl
Prenumerera på våra nyhetsbrev
Vi finns på plats under Almedalsveckan, 23-25 juni, för att diskutera entreprenörsbolagens och ideell sektors utmaningar och möjligheter.
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) slår fast att ideella organisationer kan dela interna tjänster som ekonomi, lön och IT utan att belastas av moms. Domen ger efterlängtad klarhet i en fråga som varit omdiskuterad under lång tid.
Sedan 1 januari 2026 gäller nya regler för delägare i fåmansföretag. Det är först i deklarationen 2027 som ägare behöver lämna in en K10-blankett enligt de nya reglerna, men redan nu är det hög tid att analysera vilka förändringar som du eller ditt företag eventuellt måste göra redan nu. Vi har samlat de viktigaste punkterna för delägare att ta ställning till.